سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی کرج

اداره آموزش

Education Department

جناب آقای پویا حسرتی

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد مدیریت شهری

جناب آقای مهندس پویا حسرتی در حال حاضر سمت سرپرست اداره آموزش و تربیت بدنی در سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی کرج را بر عهده دارند.

اداره آمورش و تربیت بدنی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی کرج مشتمل بر ۳ واحد سازمانی آموزش برون سازمانی، آموزش درون سازمانی و واحد تربیت بدنی می‌گردد که در ذیل شرح خدمات هر یک از واحدهای آموزش قابل مشاهده می‌باشد:

 • واحد آموزش برون سازمانی
  عنوان موضوع(وظیفه، مأموریت محوله) ردیف
  برگزاری دوره های آموزشی  برای تصرفات اداری-مسکونی- فرهنگی آموزشی- درمانی- و…. ۱
  برگزاری دوره های آموزشی برای آتش نشانان داوطلب(بانوان وآقایان) ۲
  برگزاری مانور یاکلاسهای آموزشی مورد نیاز براساس موقعیتهای مختلف (اعم از نمایشگاه ها و سمینارها و …) ۳
  تهیه جزوات ،کتب ، بروشور، وبرنامه ریزی و پیگیری لازم در جهت توزیع آنهادر مراکز مختلف آموزشی ، فرهنگی و ……  CD ۴
  انجام امور مربوط به بایگانی بخش برون سازمانی ۵
  انجام امور لازم جهت صدور گواهینامه های دوره برگزار شده ( پس از اتمام هر دوره  ) ۶
  تهیه تقویم آموزش سالانه وبرنامه های کوتاه مدت و بلند مدت آموزش برون سازمانی ۷
  برگزاری آموزش برای شرکت های صنعتی و آتش نشانی های اقماری ۸
 • واحد آموزش درون سازمانی

  امروزه به اعتقاد همه صاحب نظران و متخصصان آموزش و فراگیری علوم ، کسب مهارت‌های لازم در زمینه‌های تخصصی به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر اجتماعی از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای در امر توسعه کلان برخوردار است. مسئولین واحدهای سازمانی ناگزیرند به موقعیت و موفقیت سازمان خود بیاندیشند و یکی از گزینه‌ها برای بالاتر بردن رشد علمی سازمان حضور کارکنان در دوره‌های آموزشی ضمن خدمت است. حیات سازمان‌های آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تا حدود زیادی بستگی به مهارت‌ها و آگاهی‌های کارکنان در زمینه‌های تخصصی حوزه آتش نشانی و ایمنی دارد و هر چقدر این مهارت‌ها به هنگام و بهینه باشند، عملکرد آن سازمان در پیشگیری و مقابله با حوادث و سوانح مناسب‌تر خواهد بود. لذا آموزش و توسعه منابع انسانی نه تنها در ایجاد دانش و مهارت‌های ویژه در مدیران و کارکنان نقش به سزایی دارد، بلکه باعث می‌شود که آنان در ارتقاء سطح کارایی و اثربخشی سازمان سهیم باشند. بر همین اساس واحد آموزش درون سازمانی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی کرج به منظور تقویت و افزایش توان علمی کادر عملیاتی خود با برنامه‌ریزی مدون و جامع همه ساله اقدام به برگزاری دوره‌های تخصصی و حرفه‌ای برای پرسنل عملیاتی و اداری می‌نماید.

  عنوان موضوع(وظیفه، مأموریت محوله) ردیف
  برگزاری آموزش بدو استخدام برای پرسنل جدید الورود (جدیدالاستخدام) ۱
  برگزاری آموزش‌های تکمیلی برای پرسنل برای ارتقاء گروه ۲
  انجام امور مربوط به برگزاری دوره‌های آموزشی سربازان وظیفه ۳
  پیگیری و برگزاری آموزش‌های ضمن خدمت برای پرسنل ستادی، اداری، عملیاتی، فرماندهی، مسئولین و … بر اساس تقویم آموزشی ۴
  پیگیری امور مربوط به رابطین ایستگاه‌ها ۵
  بازدید آموزشی از ایستگاه‌ها با همکاری رابطین آموزشی ۶
  تهیه تقویم آموزش سالانه وبرنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت آموزش درون سازمانی ۷
  پیگیری امور مربوط به مرکز آموزش ضمن خدمت ۸
 • واحد تربیت بدنی
  عنوان موضوع  (وظیفه، ماموریت محوله) ردیف
  هماهنگی لازم وبرگزاری آزمون های ادواری آمادگی جسمانی در بین پرسنل سازمان ۱
  هماهنگی لازم وبرگزاری  برنامه های آماده سازی در بین پرسنل  سازمان ۲
  برنامه ریزی در خصوص برگزاری مسابقات مختلف ورزشی ۳
  تهیه و تدوین آیین نامه مسابقات مختلف عملیاتی -ورزشی ۴
  انجام امور مربوط به تجهیز ایستگاه ها به لوازم ورزشی استاندارد ۵
  برگزاری مانور و اردو های عملیاتی ورزشی ۶
  تهیه تقویم آموزش سالانه وبرنامه های کوتاه مدت و بلند مدت تربیت بدنی ۷

  با عنایت به وجود تفاوت‌ها در موضوعات ورزشی با امور آموزشی و توجه به این‌که واحد تربیت بدنی زیر شاخه‌ای از اداره آموزش و تربیت بدنی می‌باشد لذا در برنامه‌های واحد سعی گردیده به منظور ایجاد وحدت و جلوگیری از پراکندگی در امور اداره آموزش و تربیت بدنی طبق برنامه‌های اداره مذکور در مقوله آموزش بر اساس طرح نظام آموزش هماهنگ کارکنان دولت طرح ریزی گردد (گاه در ارائه تعاریف نیز نقایص مشهود است)، لذا در این موضوع واحد دارای سه فعالیت اصلی زیر است. شامل:

  ۱- آماده سازی

  ۲- بازآموزی

  ۳- نوآموزی

  آماده سازی

  شامل کلیه اقداماتی است که فرد را در بدو ورود به سازمان از بعد جسمانی آماده برای حضور در صف عملیات به منظور انجام ماموریت‌های محوله می‌نماید. لذا در برگیرنده تمریناتی است گروهی، که تمرکز عمدهء آن بر افزایش سطح قابلیت‌های جسمانی در فاکتورهای آمادگی جسمانی است. لذا آماده سازی به مجموعه برنامه‌ریزیهای لازم برای افزایش میزان آمادگی جسمانی پرسنل درحال آموزش برای ورود به عرصه خدمت درسازمان اطلاق میگردد.

  بازآموزی

  پس از ورود نیروها به سازمان و به کلیه اقداماتی که جهت حفظ و یا افزایش سطح آمادگی جسمانی پرسنل انجام می‌گیرد باز آموزی خوانده می‌شود.

  نوآموزی

  نو آموزی در تربیت بدنی به سلسله اقداماتی گفته میشود که فرد با گذراندن دورهای لازم در فدراسیون‌ها و انجمن‌های مربوطه به منظور رفع نیازهای سازمان در خصوص تربیت مربی در رشته‌های مختلف بلاخص مربیگری آمادگی جسمانی و عملیاتی – ورزشی در راستای حفظ آمادگی جسمانی عموم پرسنل، انجام تمرینات در رشته‌های مختلف، انتخاب تیم و شرکت در مسابقات به درجه مربیگری نائل می‌گردد.

  آزمون‌های ورزشی

  آزمون ، سنجش ،امتحان و یا تست که به صورت اسم به کار می‌روند با یک دیگر مترادف هستند و معنای همه آن‌ها عبارت است از ابزاری که می‌تواند میزان کیفیت شیئ ویژه را به طور کمی و عینی به دست دهد این ابزار اصل و اساس اندازه‌گیری را تشکیل می‌دهد که بسیار تخصصی است و هر کدام ویژه اندازه گیری یک کیفیت و یا شیئ معین می‌باشد.

  همان گونه که اشاره گردید آزمون ابزاری است برای اندازه گیری و (اندازه گیری در یک مفهوم وسیع عبارت است از تخصیص نمره به اشیاء و یا رویدادها بر طبق قاعده‌ها و ضابطه‌های تعیین شده .) که بدینوسیله امکان ارزیابی و یا ارزشیابی که هدف آن (دادن مفهوم و محتوا به اطلاعات خامی است که در اندازه گیری حاصل شده است) میسر گردد.

  لذا با توجه به مطالب فوق الذکر (آزمون‌ها بسیار تخصصی هستند و هر کدام ویژه اندازه‌گیری یک کیفیت و یا شیئ معین می‌باشد) آزمون‌های ورزشی در تربیت بدنی هرکدام دارای هدف خاص و زمان ویژه می‌باشد.