image با تلاش آتش نشانان حریق تجاری در خیابان شهید بهشتی مهار و اطفاء شد image حسین مهاجری عضو و رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر کرج از سازمان آتش نشانی بازدید کرد

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی کرج

محمد جمشیدی رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج ،در آستانه فرارسیدن فصل گرما توصیه‌ها و هشدارهایی را در خصوص راه‌اندازی کولرهای آبی ارائه کرد.

125125

به گزارش امور ارتباطات و بین الملل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج، محمد جمشیدی رئیس سازمان افزود: با توجه به فرارسیدن فصل گرما و استفاده از وسایل سرمایشی، لازم است شهروندان برای حفظ جان و سلامتی خود، نکات ایمنی مربوط به کولرهای آبی را بدانند و رعایت کنند، شاید راه‌اندازی کولرها کار ساده‌ای به نظر برسد اما در واقع با خطر برق گرفتگی افراد در ارتباط است
جمشیدی بیان کرد: با توجه به این مسئله که هر ساله تعداد زیادی از هموطنان به علت عدم رعایت اصول ایمنی برق در کولرهای آبی دچار برق گرفتگی و حادثه می‌شوند،اما در بسیاری از موارد دیده شده که اغلب افراد به علت بی‌تجربگی قطع کردن فیوز مربوط به کولر را فراموش می‌کنند و متاسفانه دچار برق گرفتگی می‌شوند، لذا لازم است هنگام سرویس کولر حتما فیوز کولر قطع شود و شهروندان این نکته را مد نظر داشته باشند قطع بودن کلید کولر به هیچ عنوان دلیل بر برق‌دار نبودن سیستم‌ کولر نمی باشد.

وی در ادامه گفت:شهروندان گرامی برای حفظ ایمنی خود و همچنین استفاده بهینه از کولر لازم است هنگام خرید و استفاده از کولر آبی موارد زیر را مدنظر داشته باشند:
۱_ از نصب کولر در فضاها و مکان‌هایی که احتمال سقوط را داشته  و یا به دلیل پیش‌آمدگی احتمال برخورد با افراد را دارد خودداری نمایید.
۲_ از کولر دارای نشان استاندارد و دارای برچسب و رتبه انرژی بالاتر استفاده نمایید.
۳_ دفترچه راهنمای کولر را به‌دقت مطالعه نموده و نصب و راه‌اندازی کولر را صرفاً به سرویس‌کار مجاز و یا افراد دارای صلاحیت و مجوز از سوی اتحادیه واگذار نمایید.
۴_ مسیر انشعاب و سیم‌کشی برق  را کنترل نموده تا از صحت آن مطمئن شوید.
۵_ ترمینال‌های اتصال کابل برق به کولر باید کاملاً سالم و از نوع فیشی باشند ، بنابراین در هنگام نصب دقت نمایید به‌هیچ‌عنوان اتصالات فوق سست نباشند.
۶_ نصب RCD (کلید محافظ جان) مناسب در مسیر تغذیه برق کولر لازم و ضروری است.
۷_ در هنگام نصب کولر دقت نمایید سیم اتصال زمین (ارت) حتماً نصب‌شده باشد . درصورتی‌که ساختمان فاقد سیم‌کشی ارت می‌باشد ، با افراد متخصص در این زمینه مشورت نمایید.
۸_ در صورت تعویض پوشال‌ها دقت شود که تارهایی از پوشال از مشبک خارج نشده باشد ، زیرا امکان انتقال آب روی قسمت‌های متحرک (پولی و تسمه)  وجود دارد که باعث سوختن الکتروموتور می‌شود.
۹_ از قرار دادن هرگونه مواد قابل اشتعال در مجاورت کولر جداً خودداری گردد.
۱۰_ هرچند وقت یک‌بار پمپ کولر را کنترل نمایید چون در صورت جمع شدن خرده پوشال‌ها اطراف محور و یا داخل محفظه پمپ احتمال سوختن آن وجود دارد.
۱۱_ یکی از عوامل بروز حریق در کولرها ایجاد حرارت مازاد در موتور و یا قطعات جانبی نظیر بلبرینگ‌ها و … به علت گیرپاژ نمودن می‌باشد . لذا ضرورت دارد قبل از راه‌ اندازی کولر ، به‌صورت مدون در زمان‌های مشخص از کولر بازدید نمایید.
۱۲_ از ریختن آب توسط شیلنگ یا پارچ روی پوشال‌ها جدا خودداری کنید چون احتمال خطر برق‌گرفتگی و یا سوختن الکتروموتور وجود دارد.
۱۳_ هنگام سرویس کولر برای استفاده مجدد، حتماً برق کولر را قطع نموده و یک نفر را مسئول کنترل و وصل مجدد آن نمایید . ضمناً به کلیه افراد حاضر در محل اطلاع‌رسانی نمایید ، تا در هنگام کار بر روی کولر دچار حادثه نشوید.*
۱۴_ در زمان روشن بودن کولر از بازنمودن دریچه‌های جانبی آن خودداری نمایید.
۱۵_ نصب یک دستگاه خاموش‌کننده چهار کیلوگرمی گازکربنیک (co2) در قسمت خرپشته ساختمان جهت مواقع ضروری، الزامی می‌باشد.

درباره روابط عمومی
نوشته های مرتبط
  • همه موارد
  • نویسنده
  • دسته بندی

نظرتان را بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمی شود.